Zhodnotenie základnej časti Niké extraligy a 1. kola play off očami Milana Chudého

Máme za sebou základnú časť Niké extraligy vo futsale a prvé kolo play off. Reprezentačnú prestávku sme využili aby sme sa porozprávali s naším trénerom Milanom Chudým a požiadali sme ho o krátke zhodnotenie.

1. Ako by si zhodnotil základnú časť Niké extraligy?

Čo sa týka základnej časti, určite panuje spokojnosť, a to či sa jedná o herný prejav alebo sa nato pozrieme z pohľadu výsledkov. Túto sezónu sme skončili na 3. mieste v základnej časti, čo je historický úspech Futsal teamu Levice. Určite by som vyzdvihol aj konštantnú krivku výkonov, vďaka ktorej sme dlho obsadzovali 2. priečku. Boli sme rivalom minuloročnému finalistovi družstvu Podpor pohyb Košice až do posledných kôl základnej časti v boji o 2. priečku. Na mužstve vidieť obrovský progres, no zároveň aj obrovský potenciál do budúcna a verím tomu, že naši chlapci majú čo ponúknuť, aj do ďalšieho obdobia. Taktiež musím vyzdvihnúť, že väčšina našich hráčov bola počas celej sezóny súčasťou reprezentačných výberov Slovenska či už juniorských, ale aj v seniorskom tíme sa už objavili naši hráči. Preto aj v takomto aspekte vidieť progres v klube.

2. Kto z hráčov ťa prekvapil a naopak kto sklamal v základnej časti?

Nerád by som konkretizoval kto prekvapil, ale myslím si, že každý hráč má to svoje miesto na tomto kolektívnom stroji, ktorý momentálne budujeme. Počas sezóny bolo vidieť kolektívne výkony a tie sily, góly, nadštandardné výkony sa prekrývali v zápasoch. Raz potiahol mužstvo jeden, druhý zápas to bol iný hráč. Dovolím si tvrdiť, že asi by som vymenoval každého hráča, pretože svojím prístupom počas celej sezóny pristupovali hráči zodpovedne, pracovali na sebe a ten cieľ, čo sme si dali, chcel naplniť každý jeden. Každý jeden hráč pridal z toho svojho. Áno, sú tu hráči, ktorí sú viditeľnejší v zápasoch, ale nesmieme zabúdať aj na hráčov, novicov, čo sa zapracúvajú a pomáhajú nám zvyšovať kvalitu už aj v tréningovom procese, a to je kľúčové.

Čo sa týka sklamania hráčov, tak moje nároky sú vždy vysoké. Samozrejme ak je ambícia, sú s tým spojené aj nároky a očakávania. Samozrejme v športe nastávajú aj negatívne skúsenosti, ale tie sa snažíme eliminovať a pracovať s nimi. Je to súčasť procesu. Ak by som však mal byť  konkrétny, sklamaný som bol s naším posledným transferom zahraničného hráča, ktorý nám žiaľ nevyšiel, podľa predstáv. Hráč do mužstva charakterovo nezapadol a dovolím si tvrdiť, že ak by bol tento post posilnený o stabilného člena, tak naša sila vzrastie. Je to šport a prináša ten aj takéto skúsenosti.

3. Ktoré momenty zo základnej časti by si vyzdvihol a naopak, na ktoré by si najradšej zabudol?

Tých momentov je viac, ktoré by som vyzdvihol, ale každý zápas prináša svoje príbehy a jeden z nich mi zostal v pamäti, a to je zápas v Bardejove, kde sme 5 minút pred koncom ešte predhrávali 4:0 a mužstvo to dokázalo otočiť v náš prospech na 4:5. Taktiež by som vyzdvihol aj iné zápasy, ako napríklad zápasy s Lučencom. Síce sme v nich ťahali za kratší koniec, ale boli to zápasy, ktoré nám, ako mužstvu neskutočne pomohli, čo sa týka skúseností

Na zápas, na ktorý by som najradšej zabudol? Neviem či taký je. Pretože, aj keď naše mužstvo obdržalo v niektorých zápasoch porážku, no vždy sa dali vytiahnuť pozitívne veci. Samozrejme aj vo víťazných zápasoch paradoxne nájdeme negatíva, ale to je v športe prirodzené.

Športová sínusoida je predsa normálna vec a my sa snažíme pozerať na veci tak, aby sme si aj z tých negatívnych skúsenosti dokázali vziať tie dobré veci a spracovať v náš prospech.

4. Ako by si zhodnotil štvrťfinálovú sériu s Novými Zámkami?

Štvrťfinálovú sériu s Novými Zámkami by som zhodnotil ako varovný prst. V týchto zápasoch sme boli favoritom podľa tabuľkového postavenia, no bolo to derby a nepísané pravidlo, “ že derby nemá favorita“ sa potvrdilo hneď v prvom zápase, kde nastalo veľa faktorov a z vyhratého zápasu sme si spravili búrku, s ktorou sa nie hocikto ľahko vysporiada. Do druhého zápasu v Nových Zámkoch sme išli úplne s inou taktikou a do bodky bola naplnená a sériu sme vrátili do Levíc. Domáci zápas bol už čo sa týka mentálneho nastavenia o niečo lepší, a to bolo vidieť aj v poslednom zápase na našom hernom prejave. Túto sériu hodnotím pozitívne z viacerých strán. Čo sa týka mužstva pozitívum bolo, že sme dokázali nepriaznivú sériu otočiť aj v tak ťažkej situácii v akej naše mužstvo bolo. Predsa play off je iná súťaž, iný tlak, a to sa dalo cítiť. Obzvlášť, keď je to derby. Fyzická sila súpera sa znásobovala niekoľkokrát, no naše mužstvo ukázalo charakter a mentalitu, že dôkáže zvládať aj takéto situácie. Dôležitá bola naša variabilita, ktorá si myslím, že bola kľúčová, čo sa týka taktického nastavenia. Veľkým pozitívom tejto celej série bola návštevnosť divákov či už u nás, ale taktiež v Nových Zámkoch. Atmosféra v týchto zápasoch bola vynikajúca. Každý hráč si praje presne pred takouto kulisou hrať zápasy.

5. Čo ťa v nej prekvapilo a čo sklamalo?

Nepovedal by som, že ma niečo prekvapilo. Hráči si boli vedomí situácie a nášho predsezónneho cieľa. Vyzdvihol by som však chcenie ísť za tým cieľom, a to bolo cítiť v prístupe každého hráča. U niektorých hráčov, až prekvapivo viac, ako som očakával.

Sklamanie nastalo po prvom zápase v sérii z výkonu v 2. polčase, ale ako sa hovorí „všetko zlé je na niečo dobré“. Prvý zápas nás donútil a ukázal, že zápasy sa hrajú do konca a s efektivitou sa nejde zahrávať. Práve naopak, že defenzíva je v play off prvoradá záležitosť. V play off sa už na krásu a vlastné triko nehrá a o tom sa presvedčili hráči už na vlastnej koži z čoho pramenili ponaučenia.

6. Čo očakávaš od semifinálovej série proti Košiciam?

Od semifinálovej série s Košicami očakávam určite, čo sa týka futsalu, veľmi bohatú sériu na skúsenosti. Košice sú miernym favoritom, no dovolím si tvrdiť, že naše mužstvo už nebude v tejto sérii hrať pod takým tlakom ako v štvrťfinálovej sérii. Práve naopak, stojí pred nami veľká výzva, kde sa budeme snažiť urobiť všetko preto, aby sme favorita z Košíc trápili čo najviac. Myslím si, že naše mužstvo má potenciál a ukázalo nie v jednom ťažkom zápase, že môže hrať s hocikým vyrovnanú partiu a zároveň cítime príležitosť. No očakávam diametrálne odlišnú sériu ako s Novými Zámkami, na ktorú sa Levice tešia