NIKÉ FUTSAL EXTRALIGA 2023/24: NAJVYŠŠIA SLOVENSKÁ FUTSALOVÁ SÚŤAŽ ODŠTARTUJE 22. SEPTEMBRA

Najvyššia slovenská futsalová súťaž vstupuje pod hlavičkou generálneho partnera Niké do svojej druhej sezóny. Prvú ovládol obhajca z Lučenca, ktorý ku titulu pridal aj víťazstvo v obnovenom Slovenskom pohári, za víťazstvo v základnej časti získal pohár Martina Grendára.

Sezóna 2022/23 bola najúspešnejšia pre tím z Novohradu, ktorý ovládol všetky súťaže seniorov a napokon to bola z pohľadu organizácie najúspešnejšia sezóna v histórii klubu. V dňoch 22. – 26. augusta 2023 čaká zverencov Mariána Berkyho štart v predkole UEFA Champions League, miniturnaj bude hostiť opäť lučenecká ARENA. Aktuálne najlepší slovenský futsalový klub sa postupne stretne s majstrom Andorry FC Encamp (23. 8.), najlepším tímom ostrovného Škótska – PYF Saltires (24. 8.) a turnaj uzatvorí veľkou odvetou proti majstrovi Estónska – Cosmosu Tallinn (26. 8.), duel bude reprízou z minuloročného predkola, keď Lučenčania po víťazstve 5:3 postúpili do hlavného kola futsalovej Ligy Majstrov príve v Tallinne. MIMEL získal titul v novovytvorenej súťaži – extraligy žiakov v kategórii U-15, v extraligových kategóriách U-17 a U-20 získal bronz. Medailovú žatvu zavŕšili ziskom striebra vo finálových turnajoch o Slovenský pohár v kategóriách U-17 v Košiciach aj U-20 v Bratislave, rovnako tieto súťaže pridalo vedenie exekutívy a SF na slovenskú futsalovú mapu po prvýkrát v histórii. V žiadnej z predošlých sezón sa neodohralo toľko zápasov, ako v tej skončenej.

V pondelok 10. júla 2023 vyžrebujú na pôde Slovenského futbalového zväzu blížiacu sa extraligovú sezónu, do ktorej definitívne vstúpi deväť klubov. Po komunikácii s klubmi odštartuje 1.kolom 22. septembra, po prvom elitnom kvalifikačnom bloku reprezentačného Á-čka o postup na MS 2024 v Uzbekistane, po zápasoch s Francúzskom v Leviciach (16.9.) a Chorvátskom v Pule (20.9.). “Konanie pre zisk extraligovej licencie splnilo 9 klubov a tak extraligový pelotón v blížiacej sa sezóne bude mať minimálne deväť účastníkov. Na minimálne rok opúšťa extraligu Futsal Team Komárno, mužstvo ale potvrdilo štart v Slovenskom pohári, ktorý uzatvára prihlášky do súťaže 15. septembra a štartovať by malo aj v minimálne jednej juniorskej súťaži, do ktorých sa mužstvá môžu prihlásiť najneskôr do 15.augusta,” priblížil novinky pred sezónou šéf exekutívy Vladimír Ambrozek. “Rovnako vyzerá, že po trinástich rokoch skončí v najvyššej slovenskej súťaže aj strieborný tím spred dvoch sezón – MIBA Banská Bystrica, aj keď rozhovory o ich pokračovaní stále prebiehajú, keďže skupina okolo najlepších hráčov robí všetko pre to, aby pokračovali ďalej, čo si nesmierne, ako šéf ligy a ostatných súťaží veľmi vážim. V prípade definitívneho rozhodnutia o ich nepokračovaní v súťaži predložím VV SF z dôvodu nepárneho počtu mužstiev v súťaži v priebehu júla projekt začlenenia novotvorenej reprezentácie do 19 rokov do extraligy, ktorá by sa mohla pripravovať na najbližšiu kvalifikáciu formou častejších sústredení a zápasmi proti extraligistom. Projektu bude primárne predchádzať diskusia s klubmi, a napokon o osude projektu bude musieť rozhodnúť VV SF.” Novým účastníkom extraligy bude bude klub Partizan Bardejov, ktorého do ligy pripustil skoro jednohlasne rozhodnutím Výkonný Výbor SF. “Ja osobne som rád, že na futsalovej mape Slovenska pribudne ďalší klub z východu. Východoregión je aktuálne najaktívnejším regiónom, po rokoch nakopol druhú ligu. Stačí sa pozrieť na Podpor Pohyb Košice, ktorý dáva návod, že aj v tak ťažkých ekonomických podmienkach pre šport v našej krajine, bez štátnej podpory aj autorít, ktoré namiesto pomoci hádže športovým zväzom neustále polená a prekážky pod nohy, sa dá šport robiť. V prvej sezóne skončili zverenci Richarda Bača tretí, v minulej už druhí. Úspechy zožali aj v juniorských kategóriách a po lete spúšťajú futsalovú akadémiu, z čoho máme obrovskú radosť. Verím, že Partizan Bardejov dôveru vedenia slovenského futsalu nesklame a tím bude pre ligu prínosom, my sa im samozrejme budeme snažiť v nováčikovskej sezóne čo najviac pomôcť a etablovať ich medzi elitou Slovenska.”

Účastníci Niké Futsal Extraligy 2023/2024:

MIMEL Lučenec
Podpor Pohyb Košice
FSC Prievidza
Pinerola 1994 Futsal Academy Bratislava
Futsal team Levice
4FSC FTVŠ Prírodovedec UK Bratislava
MŠK Nové Zámky
ŠK Makroteam Žilina
Partizan Bardejov futsal

Slovenský pohár bude pokračovať aj v sezóne 2023/2024, nebude však už povinný pre extraligové tímy, ako tomu bolo v skončenej sezóne. “Slovenský pohár zostáva v termínovníku súťaží pre blížiacu sa sezónu, obnovená súťaž bola hodnotená veľmi pozitívne aj od generálneho partnera, zapojilo sa do nej 16 tímov, turnaj vyvrcholil víkendovým podujatím Final Four, sledovanosť na Niké TV zlomila všetky sezónne rekordy, dokonca finále vysoko prevýšilo aj sledovanie reprezentačných zápasov. Priestor rovnako ako v minulej sezóne dostanú aj mužstvá z regiónov, podmienkou však bude povinnosť prihlásenie klubu cez ISSF. Súťaž by mala vyvrcholiť turnajom Final Four v posledný februárový víkend 2024, verím, že bude oslavou futsalu, ako tomu bolo v tomto roku v Prievidzi. Pripravené máme aj viaceré novinky.”

Pokračovať budú súťaže v žiackych a juniorských súťažiach v kategóriách U-15, U-17 aj U-20. Veľmi pozitívne bola hodnotená novovytvorená súťaž do 15 rokov, kde mohli hrať aj dievčatá.

Čaká nás veľmi náročná sezóna, odštartuje už koncom augusta spomínaným predkolom UEFA Futsal Champions League v Lučenci. Reprezentácia musí odohrať do konca roka šesť kvalifikačných zápasov, tri doma a tri vonku. Po stretnutí na pôde RTVS vyzerá, že všetky tri domáce a dokonca aj všetky tri u súperov by diváci mali vidieť na obrazovkách TV. Rovnako sa otvorila diskusia vysielania zápasov aj Niké Futsal Extraligy, ktoré patrí medzi priority vedenia exekutívy pre najbližšiu sezónu,” priblížil ďalšie novinky Vladimír Ambrozek.

Termínovník sezóny 2023/2024:

ZDROJ: https://futsalslovakia.sk/